ABC12DRAS-S93
ABC12DRAS-S93
Part Number
ABC12DRAS-S93
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.100
Data sheet
ABC12DRAS-S93.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
    Series
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Card Thickness0.093" (2.36mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows2
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions24
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Contact Finish Thickness10.0µin (0.25µm)
    Number of Positions/Bay/Row12
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for ABC12DRAS-S93
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    GCC06DRAS-S734 ABC12DRAS-S93 GCC06DRAS-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 GCC06DRAS-S734   Inquiry
    RBM06DRTI-S13 ABC12DRAS-S93 RBM06DRTI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DRTI-S13   Inquiry
    EBC28DCAI ABC12DRAS-S93 EBC28DCAI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.100 EBC28DCAI   Inquiry
    RMA06DTBI ABC12DRAS-S93 RMA06DTBI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.125 RMA06DTBI   Inquiry
    RSC06DREH-S93 ABC12DRAS-S93 RSC06DREH-S93 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 RSC06DREH-S93   Inquiry
    GCM22DCCN ABC12DRAS-S93 GCM22DCCN Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 GCM22DCCN   Inquiry
    342-040-542-207 ABC12DRAS-S93 342-040-542-207 EDAC Inc. 342 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA 342-040-542-207   Inquiry
    GBC18DRTH-S734 ABC12DRAS-S93 GBC18DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100 GBC18DRTH-S734   Inquiry
    GBC17DRTH-S734 ABC12DRAS-S93 GBC17DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.100 GBC17DRTH-S734   Inquiry
    RBM06DSEI-S13 ABC12DRAS-S93 RBM06DSEI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DSEI-S13   Inquiry