ABC60HEYH
ABC60HEYH
Part Number
ABC60HEYH
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 60POS 0.100
Data sheet
ABC60HEYH.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
    Series
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutSingle
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows1
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions60
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Contact Finish Thickness10.0µin (0.25µm)
    Number of Positions/Bay/Row-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for ABC60HEYH
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    GCC06DRAS-S734 ABC60HEYH GCC06DRAS-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 GCC06DRAS-S734   Inquiry
    RBM06DRTI-S13 ABC60HEYH RBM06DRTI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DRTI-S13   Inquiry
    EBC28DCAI ABC60HEYH EBC28DCAI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.100 EBC28DCAI   Inquiry
    RMA06DTBI ABC60HEYH RMA06DTBI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.125 RMA06DTBI   Inquiry
    RSC06DREH-S93 ABC60HEYH RSC06DREH-S93 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 RSC06DREH-S93   Inquiry
    GCM22DCCN ABC60HEYH GCM22DCCN Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 GCM22DCCN   Inquiry
    342-040-542-207 ABC60HEYH 342-040-542-207 EDAC Inc. 342 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA 342-040-542-207   Inquiry
    GBC18DRTH-S734 ABC60HEYH GBC18DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100 GBC18DRTH-S734   Inquiry
    GBC17DRTH-S734 ABC60HEYH GBC17DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.100 GBC17DRTH-S734   Inquiry
    RBM06DSEI-S13 ABC60HEYH RBM06DSEI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DSEI-S13   Inquiry