ACC43HETS
ACC43HETS
Part Number
ACC43HETS
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 43POS 0.100
Data sheet
ACC43HETS.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
    Series
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutSingle
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeCantilever
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Rows1
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions43
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
    Number of Positions/Bay/Row-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for ACC43HETS
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    GCC06DRAS-S734 ACC43HETS GCC06DRAS-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 GCC06DRAS-S734   Inquiry
    RBM06DRTI-S13 ACC43HETS RBM06DRTI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DRTI-S13   Inquiry
    EBC28DCAI ACC43HETS EBC28DCAI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.100 EBC28DCAI   Inquiry
    RMA06DTBI ACC43HETS RMA06DTBI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.125 RMA06DTBI   Inquiry
    RSC06DREH-S93 ACC43HETS RSC06DREH-S93 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 RSC06DREH-S93   Inquiry
    GCM22DCCN ACC43HETS GCM22DCCN Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 GCM22DCCN   Inquiry
    342-040-542-207 ACC43HETS 342-040-542-207 EDAC Inc. 342 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA 342-040-542-207   Inquiry
    GBC18DRTH-S734 ACC43HETS GBC18DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100 GBC18DRTH-S734   Inquiry
    GBC17DRTH-S734 ACC43HETS GBC17DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.100 GBC17DRTH-S734   Inquiry
    RBM06DSEI-S13 ACC43HETS RBM06DSEI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DSEI-S13   Inquiry