ASM12DRMT-S288
ASM12DRMT-S288
Part Number
ASM12DRMT-S288
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156
Data sheet
ASM12DRMT-S288.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
    Series
    RoHSRoHS
    ColorGreen
    Pitch0.156" (3.96mm)
    GenderFemale
    FeaturesCard Extender
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationWire Wrap
    Contact TypeLoop Bellows
    Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
    Number of Rows2
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions24
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Contact Finish Thickness10.0µin (0.25µm)
    Number of Positions/Bay/Row12
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for ASM12DRMT-S288
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    GCC06DRAS-S734 ASM12DRMT-S288 GCC06DRAS-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 GCC06DRAS-S734   Inquiry
    RBM06DRTI-S13 ASM12DRMT-S288 RBM06DRTI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DRTI-S13   Inquiry
    EBC28DCAI ASM12DRMT-S288 EBC28DCAI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.100 EBC28DCAI   Inquiry
    RMA06DTBI ASM12DRMT-S288 RMA06DTBI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.125 RMA06DTBI   Inquiry
    RSC06DREH-S93 ASM12DRMT-S288 RSC06DREH-S93 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 RSC06DREH-S93   Inquiry
    GCM22DCCN ASM12DRMT-S288 GCM22DCCN Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 GCM22DCCN   Inquiry
    342-040-542-207 ASM12DRMT-S288 342-040-542-207 EDAC Inc. 342 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA 342-040-542-207   Inquiry
    GBC18DRTH-S734 ASM12DRMT-S288 GBC18DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100 GBC18DRTH-S734   Inquiry
    GBC17DRTH-S734 ASM12DRMT-S288 GBC17DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.100 GBC17DRTH-S734   Inquiry
    RBM06DSEI-S13 ASM12DRMT-S288 RBM06DSEI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DSEI-S13   Inquiry