ECM36DRMT-S664
ECM36DRMT-S664
Part Number
ECM36DRMT-S664
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 72POS 0.156
Data sheet
ECM36DRMT-S664.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
    Series
    RoHSRoHS
    ColorBlue
    Pitch0.156" (3.96mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationWire Wrap
    Contact TypeLoop Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.125" (3.18mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions72
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C
    Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
    Number of Positions/Bay/Row36
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for ECM36DRMT-S664
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    GCC06DRAS-S734 ECM36DRMT-S664 GCC06DRAS-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 GCC06DRAS-S734   Inquiry
    RBM06DRTI-S13 ECM36DRMT-S664 RBM06DRTI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DRTI-S13   Inquiry
    EBC28DCAI ECM36DRMT-S664 EBC28DCAI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.100 EBC28DCAI   Inquiry
    RMA06DTBI ECM36DRMT-S664 RMA06DTBI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.125 RMA06DTBI   Inquiry
    RSC06DREH-S93 ECM36DRMT-S664 RSC06DREH-S93 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 RSC06DREH-S93   Inquiry
    GCM22DCCN ECM36DRMT-S664 GCM22DCCN Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 GCM22DCCN   Inquiry
    342-040-542-207 ECM36DRMT-S664 342-040-542-207 EDAC Inc. 342 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA 342-040-542-207   Inquiry
    GBC18DRTH-S734 ECM36DRMT-S664 GBC18DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100 GBC18DRTH-S734   Inquiry
    GBC17DRTH-S734 ECM36DRMT-S664 GBC17DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.100 GBC17DRTH-S734   Inquiry
    RBM06DSEI-S13 ECM36DRMT-S664 RBM06DSEI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DSEI-S13   Inquiry