FSM12DSEF-S243
FSM12DSEF-S243
Part Number
FSM12DSEF-S243
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.156
Data sheet
FSM12DSEF-S243.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
    Series
    RoHSRoHS
    ColorGreen
    Pitch0.156" (3.96mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutSingle
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder Eyelet(s)
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypePanel Mount
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
    Number of Rows2
    Contact MaterialSpinodal
    Number of Positions24
    Operating Temperature-65°C ~ 200°C
    Contact Finish Thickness10.0µin (0.25µm)
    Number of Positions/Bay/Row12
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for FSM12DSEF-S243
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    GCC06DRAS-S734 FSM12DSEF-S243 GCC06DRAS-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 GCC06DRAS-S734   Inquiry
    RBM06DRTI-S13 FSM12DSEF-S243 RBM06DRTI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DRTI-S13   Inquiry
    EBC28DCAI FSM12DSEF-S243 EBC28DCAI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.100 EBC28DCAI   Inquiry
    RMA06DTBI FSM12DSEF-S243 RMA06DTBI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.125 RMA06DTBI   Inquiry
    RSC06DREH-S93 FSM12DSEF-S243 RSC06DREH-S93 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 RSC06DREH-S93   Inquiry
    GCM22DCCN FSM12DSEF-S243 GCM22DCCN Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 GCM22DCCN   Inquiry
    342-040-542-207 FSM12DSEF-S243 342-040-542-207 EDAC Inc. 342 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA 342-040-542-207   Inquiry
    GBC18DRTH-S734 FSM12DSEF-S243 GBC18DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100 GBC18DRTH-S734   Inquiry
    GBC17DRTH-S734 FSM12DSEF-S243 GBC17DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.100 GBC17DRTH-S734   Inquiry
    RBM06DSEI-S13 FSM12DSEF-S243 RBM06DSEI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DSEI-S13   Inquiry