HSC36DREF
HSC36DREF
Part Number
HSC36DREF
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 72POS 0.100
Data sheet
HSC36DREF.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
    Series
    RoHSRoHS
    ColorBlue
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder Eyelet(s)
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypePanel Mount
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
    Number of Rows2
    Contact MaterialBeryllium Copper
    Number of Positions72
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C
    Contact Finish Thickness10.0µin (0.25µm)
    Number of Positions/Bay/Row36
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for HSC36DREF
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    GCC06DRAS-S734 HSC36DREF GCC06DRAS-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 GCC06DRAS-S734   Inquiry
    RBM06DRTI-S13 HSC36DREF RBM06DRTI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DRTI-S13   Inquiry
    EBC28DCAI HSC36DREF EBC28DCAI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.100 EBC28DCAI   Inquiry
    RMA06DTBI HSC36DREF RMA06DTBI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.125 RMA06DTBI   Inquiry
    RSC06DREH-S93 HSC36DREF RSC06DREH-S93 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 RSC06DREH-S93   Inquiry
    GCM22DCCN HSC36DREF GCM22DCCN Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 GCM22DCCN   Inquiry
    342-040-542-207 HSC36DREF 342-040-542-207 EDAC Inc. 342 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA 342-040-542-207   Inquiry
    GBC18DRTH-S734 HSC36DREF GBC18DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100 GBC18DRTH-S734   Inquiry
    GBC17DRTH-S734 HSC36DREF GBC17DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.100 GBC17DRTH-S734   Inquiry
    RBM06DSEI-S13 HSC36DREF RBM06DSEI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DSEI-S13   Inquiry