RCE12DHHR
RCE12DHHR
Part Number
RCE12DHHR
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.039
Data sheet
RCE12DHHR.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
    Series
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.039" (1.00mm)
    GenderFemale
    FeaturesBoard Lock
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder, Staggered
    Contact TypeHairpin Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange Feature-
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions24
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C
    Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
    Number of Positions/Bay/Row12
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for RCE12DHHR
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    GCC06DRAS-S734 RCE12DHHR GCC06DRAS-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 GCC06DRAS-S734   Inquiry
    RBM06DRTI-S13 RCE12DHHR RBM06DRTI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DRTI-S13   Inquiry
    EBC28DCAI RCE12DHHR EBC28DCAI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.100 EBC28DCAI   Inquiry
    RMA06DTBI RCE12DHHR RMA06DTBI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.125 RMA06DTBI   Inquiry
    RSC06DREH-S93 RCE12DHHR RSC06DREH-S93 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 RSC06DREH-S93   Inquiry
    GCM22DCCN RCE12DHHR GCM22DCCN Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 GCM22DCCN   Inquiry
    342-040-542-207 RCE12DHHR 342-040-542-207 EDAC Inc. 342 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA 342-040-542-207   Inquiry
    GBC18DRTH-S734 RCE12DHHR GBC18DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100 GBC18DRTH-S734   Inquiry
    GBC17DRTH-S734 RCE12DHHR GBC17DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.100 GBC17DRTH-S734   Inquiry
    RBM06DSEI-S13 RCE12DHHR RBM06DSEI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DSEI-S13   Inquiry