RCE12DHRT
RCE12DHRT
Part Number
RCE12DHRT
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 24POS 0.039
Data sheet
RCE12DHRT.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.039" (1.00mm)
    GenderFemale
    FeaturesCard Extender
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeHairpin Bellows
    Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
    Number of Positions24
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C
    Related parts for RCE12DHRT
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    GCC06DRAS-S734 RCE12DHRT GCC06DRAS-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 GCC06DRAS-S734   Inquiry
    RBM06DRTI-S13 RCE12DHRT RBM06DRTI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DRTI-S13   Inquiry
    EBC28DCAI RCE12DHRT EBC28DCAI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.100 EBC28DCAI   Inquiry
    RMA06DTBI RCE12DHRT RMA06DTBI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.125 RMA06DTBI   Inquiry
    RSC06DREH-S93 RCE12DHRT RSC06DREH-S93 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 RSC06DREH-S93   Inquiry
    GCM22DCCN RCE12DHRT GCM22DCCN Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 GCM22DCCN   Inquiry
    342-040-542-207 RCE12DHRT 342-040-542-207 EDAC Inc. 342 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA 342-040-542-207   Inquiry
    GBC18DRTH-S734 RCE12DHRT GBC18DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100 GBC18DRTH-S734   Inquiry
    GBC17DRTH-S734 RCE12DHRT GBC17DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.100 GBC17DRTH-S734   Inquiry
    RBM06DSEI-S13 RCE12DHRT RBM06DSEI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DSEI-S13   Inquiry