RCM44DRAI
RCM44DRAI
Part Number
RCM44DRAI
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 88POS 0.156
Data sheet
RCM44DRAI.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
    Series
    RoHSRoHS
    ColorGreen
    Pitch0.156" (3.96mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions88
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C
    Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
    Number of Positions/Bay/Row44
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for RCM44DRAI
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    GCC06DRAS-S734 RCM44DRAI GCC06DRAS-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 GCC06DRAS-S734   Inquiry
    RBM06DRTI-S13 RCM44DRAI RBM06DRTI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DRTI-S13   Inquiry
    EBC28DCAI RCM44DRAI EBC28DCAI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.100 EBC28DCAI   Inquiry
    RMA06DTBI RCM44DRAI RMA06DTBI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.125 RMA06DTBI   Inquiry
    RSC06DREH-S93 RCM44DRAI RSC06DREH-S93 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 RSC06DREH-S93   Inquiry
    GCM22DCCN RCM44DRAI GCM22DCCN Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 GCM22DCCN   Inquiry
    342-040-542-207 RCM44DRAI 342-040-542-207 EDAC Inc. 342 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA 342-040-542-207   Inquiry
    GBC18DRTH-S734 RCM44DRAI GBC18DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100 GBC18DRTH-S734   Inquiry
    GBC17DRTH-S734 RCM44DRAI GBC17DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.100 GBC17DRTH-S734   Inquiry
    RBM06DSEI-S13 RCM44DRAI RBM06DSEI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DSEI-S13   Inquiry