RCM44DRKH
RCM44DRKH
Part Number
RCM44DRKH
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 88POS 0.156
Data sheet
RCM44DRKH.pdf
    ColorGreen
    Pitch0.156" (3.96mm)
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.062" (1.57mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
    Number of Positions88
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C
    Related parts for RCM44DRKH
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    GCC06DRAS-S734 RCM44DRKH GCC06DRAS-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 GCC06DRAS-S734   Inquiry
    RBM06DRTI-S13 RCM44DRKH RBM06DRTI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DRTI-S13   Inquiry
    EBC28DCAI RCM44DRKH EBC28DCAI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.100 EBC28DCAI   Inquiry
    RMA06DTBI RCM44DRKH RMA06DTBI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.125 RMA06DTBI   Inquiry
    RSC06DREH-S93 RCM44DRKH RSC06DREH-S93 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 RSC06DREH-S93   Inquiry
    GCM22DCCN RCM44DRKH GCM22DCCN Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 GCM22DCCN   Inquiry
    342-040-542-207 RCM44DRKH 342-040-542-207 EDAC Inc. 342 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA 342-040-542-207   Inquiry
    GBC18DRTH-S734 RCM44DRKH GBC18DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100 GBC18DRTH-S734   Inquiry
    GBC17DRTH-S734 RCM44DRKH GBC17DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.100 GBC17DRTH-S734   Inquiry
    RBM06DSEI-S13 RCM44DRKH RBM06DSEI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DSEI-S13   Inquiry