RMC31DRYI-S734
RMC31DRYI-S734
Part Number
RMC31DRYI-S734
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
Data sheet
RMC31DRYI-S734.pdf
Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
    Series
    RoHSRoHS
    ColorGreen
    Pitch0.100" (2.54mm)
    GenderFemale
    Features-
    Read OutDual
    Card TypeNon Specified - Dual Edge
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFull Bellows
    Mounting TypeThrough Hole
    Card Thickness0.031" (0.79mm)
    Contact FinishGold
    Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
    Number of Rows2
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Number of Positions62
    Operating Temperature-65°C ~ 125°C
    Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
    Number of Positions/Bay/Row31
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for RMC31DRYI-S734
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    GCC06DRAS-S734 RMC31DRYI-S734 GCC06DRAS-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 GCC06DRAS-S734   Inquiry
    RBM06DRTI-S13 RMC31DRYI-S734 RBM06DRTI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DRTI-S13   Inquiry
    EBC28DCAI RMC31DRYI-S734 EBC28DCAI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.100 EBC28DCAI   Inquiry
    RMA06DTBI RMC31DRYI-S734 RMA06DTBI Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.125 RMA06DTBI   Inquiry
    RSC06DREH-S93 RMC31DRYI-S734 RSC06DREH-S93 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100 RSC06DREH-S93   Inquiry
    GCM22DCCN RMC31DRYI-S734 GCM22DCCN Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156 GCM22DCCN   Inquiry
    342-040-542-207 RMC31DRYI-S734 342-040-542-207 EDAC Inc. 342 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA 342-040-542-207   Inquiry
    GBC18DRTH-S734 RMC31DRYI-S734 GBC18DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100 GBC18DRTH-S734   Inquiry
    GBC17DRTH-S734 RMC31DRYI-S734 GBC17DRTH-S734 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.100 GBC17DRTH-S734   Inquiry
    RBM06DSEI-S13 RMC31DRYI-S734 RBM06DSEI-S13 Sullins Connector Solutions CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156 RBM06DSEI-S13   Inquiry