0603Y150P900HQT 0603Y150P900HQT
0603Y150P900HQT
Part Number
0603Y150P900HQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 0.9PF 150V C0G/NP0 0603
Data sheet
0603Y150P900HQT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
FlexiCap™
    Specifications
    SeriesFlexiCap™
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Q, Low Loss, Soft Termination
    Tolerance±0.05pF
    Lead Style-
    Capacitance0.9 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
    Voltage - Rated150V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Temperature CoefficientC0G, NP0 (1B)
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for 0603Y150P900HQT
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA 0603Y150P900HQT C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA 0603Y150P900HQT C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA 0603Y150P900HQT C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA 0603Y150P900HQT C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA 0603Y150P900HQT C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA 0603Y150P900HQT C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA 0603Y150P900HQT C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA 0603Y150P900HQT C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA 0603Y150P900HQT C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA 0603Y150P900HQT C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry