C0402C0G1C1R6B C0402C0G1C1R6B
C0402C0G1C1R6B
Part Number
C0402C0G1C1R6B
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 1.6PF 16V C0G 01005
Data sheet
C0402C0G1C1R6B.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
C
    Specifications
    SeriesC
    Part StatusObsolete
    Capacitance1.6pF
    Tolerance±0.1pF
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case01005 (0402 Metric)
    Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
    Lead Spacing-
    Lead Style-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C0402C0G1C1R6B
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C0402C0G1C1R6B C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C0402C0G1C1R6B C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C0402C0G1C1R6B C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C0402C0G1C1R6B C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C0402C0G1C1R6B C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C0402C0G1C1R6B C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C0402C0G1C1R6B C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C0402C0G1C1R6B C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C0402C0G1C1R6B C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C0402C0G1C1R6B C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry