C0603C331JCTACAUTO C0603C331JCTACAUTO
C0603C331JCTACAUTO
Part Number
C0603C331JCTACAUTO
Description
CAP CER 330PF 500V X8G 0603
Data sheet
C0603C331JCTACAUTO.pdf
Series
SMD Auto X8G HT150C
    Specifications
    SeriesSMD Auto X8G HT150C
    Part StatusActive
    Capacitance330pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientX8G
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage, High Temperature
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Related parts for C0603C331JCTACAUTO
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C0603C331JCTACAUTO C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C0603C331JCTACAUTO C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C0603C331JCTACAUTO C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C0603C331JCTACAUTO C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C0603C331JCTACAUTO C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C0603C331JCTACAUTO C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C0603C331JCTACAUTO C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C0603C331JCTACAUTO C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C0603C331JCTACAUTO C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C0603C331JCTACAUTO C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry