C0603X221J5RACAUTO C0603X221J5RACAUTO
C0603X221J5RACAUTO
Part Number
C0603X221J5RACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 220PF 50V X7R 0603
Data sheet
C0603X221J5RACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Auto X7R Flex
    Specifications
    SeriesSMD Auto X7R Flex
    Part StatusActive
    Capacitance220pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesSoft Termination
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
    Lead Spacing-
    Lead Style-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C0603X221J5RACAUTO
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C0603X221J5RACAUTO C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C0603X221J5RACAUTO C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C0603X221J5RACAUTO C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C0603X221J5RACAUTO C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C0603X221J5RACAUTO C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C0603X221J5RACAUTO C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C0603X221J5RACAUTO C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C0603X221J5RACAUTO C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C0603X221J5RACAUTO C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C0603X221J5RACAUTO C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry