C1005X6S0G225K050BC C1005X6S0G225K050BC
C1005X6S0G225K050BC
Part Number
C1005X6S0G225K050BC
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 2.2UF 4V X6S 0402
Data sheet
C1005X6S0G225K050BC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
C
    Specifications
    SeriesC
    Part StatusNot For New Designs
    Capacitance2.2µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated4V
    Temperature CoefficientX6S
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Lead Spacing-
    Lead Style-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C1005X6S0G225K050BC
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C1005X6S0G225K050BC C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C1005X6S0G225K050BC C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C1005X6S0G225K050BC C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C1005X6S0G225K050BC C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C1005X6S0G225K050BC C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C1005X6S0G225K050BC C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C1005X6S0G225K050BC C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C1005X6S0G225K050BC C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C1005X6S0G225K050BC C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C1005X6S0G225K050BC C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry