C1206C104K1REC7210 C1206C104K1REC7210
C1206C104K1REC7210
Part Number
C1206C104K1REC7210
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1206 0.1UF 100V X7R
Data sheet
C1206C104K1REC7210.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
ESD SMD Comm X7R
    Specifications
    SeriesESD SMD Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.1µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsESD Protection
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
    Lead Spacing-
    Lead Style-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C1206C104K1REC7210
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C1206C104K1REC7210 C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C1206C104K1REC7210 C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C1206C104K1REC7210 C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C1206C104K1REC7210 C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C1206C104K1REC7210 C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C1206C104K1REC7210 C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C1206C104K1REC7210 C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C1206C104K1REC7210 C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C1206C104K1REC7210 C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C1206C104K1REC7210 C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry