C1206C104K1RECAUTO C1206C104K1RECAUTO
C1206C104K1RECAUTO
Part Number
C1206C104K1RECAUTO
Description
CAP CER 1206 0.1UF 100V X7R
Data sheet
C1206C104K1RECAUTO.pdf
Series
ESD SMD Auto X7R
    Specifications
    SeriesESD SMD Auto X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.1µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, ESD Protection
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
    Related parts for C1206C104K1RECAUTO
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C1206C104K1RECAUTO C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C1206C104K1RECAUTO C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C1206C104K1RECAUTO C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C1206C104K1RECAUTO C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C1206C104K1RECAUTO C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C1206C104K1RECAUTO C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C1206C104K1RECAUTO C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C1206C104K1RECAUTO C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C1206C104K1RECAUTO C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C1206C104K1RECAUTO C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry