C1206C562J5GACAUTO C1206C562J5GACAUTO
C1206C562J5GACAUTO
Part Number
C1206C562J5GACAUTO
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G/NP0 1206
Data sheet
C1206C562J5GACAUTO.pdf
Series
SMD Auto C0G
    Specifications
    SeriesSMD Auto C0G
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance5600pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
    Related parts for C1206C562J5GACAUTO
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C1206C562J5GACAUTO C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C1206C562J5GACAUTO C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C1206C562J5GACAUTO C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C1206C562J5GACAUTO C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C1206C562J5GACAUTO C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C1206C562J5GACAUTO C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C1206C562J5GACAUTO C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C1206C562J5GACAUTO C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C1206C562J5GACAUTO C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C1206C562J5GACAUTO C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry