C1206X224M3JAC7800 C1206X224M3JAC7800
C1206X224M3JAC7800
Part Number
C1206X224M3JAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.22UF 25V U2J 1206
Data sheet
C1206X224M3JAC7800.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Ceramic Capacitors
Series
FT-CAP
    Part Status Active
    Capacitance 0.22µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient U2J
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Soft Termination
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)
    Lead Spacing -
    Lead Style -
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C1206X224M3JAC7800
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C1206X224M3JAC7800 C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C1206X224M3JAC7800 C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C1206X224M3JAC7800 C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C1206X224M3JAC7800 C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C1206X224M3JAC7800 C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C1206X224M3JAC7800 C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C1206X224M3JAC7800 C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C1206X224M3JAC7800 C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C1206X224M3JAC7800 C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C1206X224M3JAC7800 C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry