C1210X393K5JACAUTO C1210X393K5JACAUTO
C1210X393K5JACAUTO
Part Number
C1210X393K5JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.039UF 50V U2J 1210
Data sheet
C1210X393K5JACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Auto U2J Flex
    Specifications
    SeriesSMD Auto U2J Flex
    Part StatusActive
    Capacitance0.039µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientU2J
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
    Lead Spacing-
    Lead Style-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C1210X393K5JACAUTO
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C1210X393K5JACAUTO C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C1210X393K5JACAUTO C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C1210X393K5JACAUTO C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C1210X393K5JACAUTO C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C1210X393K5JACAUTO C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C1210X393K5JACAUTO C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C1210X393K5JACAUTO C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C1210X393K5JACAUTO C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C1210X393K5JACAUTO C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C1210X393K5JACAUTO C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry