C1808C102KHRACAUTO C1808C102KHRACAUTO
C1808C102KHRACAUTO
Part Number
C1808C102KHRACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1808
Data sheet
C1808C102KHRACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Auto X7R HV
    Specifications
    SeriesSMD Auto X7R HV
    Part StatusActive
    Capacitance1000pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated3000V (3kV)
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Bypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
    Thickness (Max)0.085" (2.15mm)
    Lead Spacing-
    Lead Style-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C1808C102KHRACAUTO
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C1808C102KHRACAUTO C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C1808C102KHRACAUTO C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C1808C102KHRACAUTO C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C1808C102KHRACAUTO C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C1808C102KHRACAUTO C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C1808C102KHRACAUTO C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C1808C102KHRACAUTO C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C1808C102KHRACAUTO C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C1808C102KHRACAUTO C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C1808C102KHRACAUTO C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry