C1808C152KGRACTU C1808C152KGRACTU
C1808C152KGRACTU
Part Number
C1808C152KGRACTU
Description
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1808
Data sheet
C1808C152KGRACTU.pdf
Series
SMD Comm X7R HV
    Specifications
    SeriesSMD Comm X7R HV
    Part StatusActive
    Capacitance1500pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
    Thickness (Max)0.085" (2.15mm)
    Related parts for C1808C152KGRACTU
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C1808C152KGRACTU C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C1808C152KGRACTU C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C1808C152KGRACTU C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C1808C152KGRACTU C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C1808C152KGRACTU C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C1808C152KGRACTU C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C1808C152KGRACTU C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C1808C152KGRACTU C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C1808C152KGRACTU C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C1808C152KGRACTU C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry