C2220C105K1R1C7186 C2220C105K1R1C7186
C2220C105K1R1C7186
Part Number
C2220C105K1R1C7186
Description
KPS STACKED CAP CER 2220-1 1UF 1
Data sheet
C2220C105K1R1C7186.pdf
Series
KPS SMD Comm X7R
    Specifications
    SeriesKPS SMD Comm X7R
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance1µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / CaseSMD, J-Lead
    Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.150" (3.80mm)
    Lead Spacing-
    Lead StyleJ-Lead
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C2220C105K1R1C7186
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C2220C105K1R1C7186 C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C2220C105K1R1C7186 C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C2220C105K1R1C7186 C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C2220C105K1R1C7186 C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C2220C105K1R1C7186 C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C2220C105K1R1C7186 C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C2220C105K1R1C7186 C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C2220C105K1R1C7186 C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C2220C105K1R1C7186 C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C2220C105K1R1C7186 C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry