C2220C336M4R2CAUTO C2220C336M4R2CAUTO
C2220C336M4R2CAUTO
Part Number
C2220C336M4R2CAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 33UF 16V X7R SMD
Data sheet
C2220C336M4R2CAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
KPS SMD Auto X7R
    Specifications
    SeriesKPS SMD Auto X7R
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance33µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL (Stacked)
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
    Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.217" (5.50mm)
    Lead Spacing-
    Lead StyleJ-Lead
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C2220C336M4R2CAUTO
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C2220C336M4R2CAUTO C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C2220C336M4R2CAUTO C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C2220C336M4R2CAUTO C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C2220C336M4R2CAUTO C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C2220C336M4R2CAUTO C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C2220C336M4R2CAUTO C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C2220C336M4R2CAUTO C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C2220C336M4R2CAUTO C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C2220C336M4R2CAUTO C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C2220C336M4R2CAUTO C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry