C2225X153KHRACTU C2225X153KHRACTU
C2225X153KHRACTU
Part Number
C2225X153KHRACTU
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.015UF 3KV X7R 2225
Data sheet
C2225X153KHRACTU.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
SMD Comm X7R HV Flex
    Specifications
    SeriesSMD Comm X7R HV Flex
    Part StatusActive
    Capacitance0.015µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated3000V (3kV)
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
    Lead Spacing-
    Lead Style-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C2225X153KHRACTU
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C2225X153KHRACTU C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C2225X153KHRACTU C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C2225X153KHRACTU C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C2225X153KHRACTU C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C2225X153KHRACTU C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C2225X153KHRACTU C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C2225X153KHRACTU C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C2225X153KHRACTU C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C2225X153KHRACTU C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C2225X153KHRACTU C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry