C2225X224KCRACTU C2225X224KCRACTU
C2225X224KCRACTU
Part Number
C2225X224KCRACTU
Description
CAP CER 0.22UF 500V X7R 2225
Data sheet
C2225X224KCRACTU.pdf
Series
SMD Comm X7R HV Flex
    Specifications
    SeriesSMD Comm X7R HV Flex
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance0.22µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.252" W (5.90mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Related parts for C2225X224KCRACTU
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C2225X224KCRACTU C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C2225X224KCRACTU C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C2225X224KCRACTU C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C2225X224KCRACTU C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C2225X224KCRACTU C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C2225X224KCRACTU C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C2225X224KCRACTU C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C2225X224KCRACTU C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C2225X224KCRACTU C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C2225X224KCRACTU C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry