C315C153J1H5TA91707301 C315C153J1H5TA91707301
C315C153J1H5TA91707301
Part Number
C315C153J1H5TA91707301
Description
CAP CER 0.015UF 100V X8R RADIAL
Data sheet
C315C153J1H5TA91707301.pdf
Series
GoldMax 300 Auto X8R HT150C
    Specifications
    SeriesGoldMax 300 Auto X8R HT150C
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Capacitance0.015µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientX8R
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, High Temperature
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.100" (2.54mm)
    Related parts for C315C153J1H5TA91707301
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C315C153J1H5TA91707301 C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C315C153J1H5TA91707301 C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C315C153J1H5TA91707301 C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C315C153J1H5TA91707301 C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C315C153J1H5TA91707301 C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C315C153J1H5TA91707301 C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C315C153J1H5TA91707301 C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C315C153J1H5TA91707301 C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C315C153J1H5TA91707301 C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C315C153J1H5TA91707301 C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry