C420C473G5G5TA7200 C420C473G5G5TA7200
C420C473G5G5TA7200
Part Number
C420C473G5G5TA7200
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.047UF 50V C0G AXIAL
Data sheet
C420C473G5G5TA7200.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Ceramic Capacitors
Series
Aximax 400
    Part Status Active
    Capacitance 0.047µF
    Tolerance ±2%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Ratings -
    Applications Bypass, Decoupling
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Axial
    Size / Dimension 0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing -
    Lead Style -
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C420C473G5G5TA7200
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C420C473G5G5TA7200 C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C420C473G5G5TA7200 C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C420C473G5G5TA7200 C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C420C473G5G5TA7200 C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C420C473G5G5TA7200 C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C420C473G5G5TA7200 C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C420C473G5G5TA7200 C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C420C473G5G5TA7200 C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C420C473G5G5TA7200 C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C420C473G5G5TA7200 C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry