C420C473M1U5TA7200 C420C473M1U5TA7200
C420C473M1U5TA7200
Part Number
C420C473M1U5TA7200
Description
CAP CER 0.047UF 100V Z5U AXIAL
Data sheet
C420C473M1U5TA7200.pdf
Series
AxiMax 400 Comm Z5U
    Specifications
    SeriesAxiMax 400 Comm Z5U
    Part StatusActive
    Capacitance0.047µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientZ5U
    Operating Temperature10°C ~ 85°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing-
    Lead StyleStraight
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C420C473M1U5TA7200
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C420C473M1U5TA7200 C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C420C473M1U5TA7200 C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C420C473M1U5TA7200 C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C420C473M1U5TA7200 C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C420C473M1U5TA7200 C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C420C473M1U5TA7200 C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C420C473M1U5TA7200 C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C420C473M1U5TA7200 C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C420C473M1U5TA7200 C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C420C473M1U5TA7200 C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry