C420C562G3G5TA C420C562G3G5TA
C420C562G3G5TA
Part Number
C420C562G3G5TA
Description
CAP CER 5600PF 25V C0G/NP0 AXIAL
Data sheet
C420C562G3G5TA.pdf
Series
AxiMax 400 Comm C0G
    Specifications
    SeriesAxiMax 400 Comm C0G
    Part StatusActive
    Capacitance5600pF
    Tolerance±2%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing-
    Lead StyleStraight
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C420C562G3G5TA
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C420C562G3G5TA C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C420C562G3G5TA C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C420C562G3G5TA C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C420C562G3G5TA C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C420C562G3G5TA C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C420C562G3G5TA C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C420C562G3G5TA C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C420C562G3G5TA C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C420C562G3G5TA C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C420C562G3G5TA C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry