C430C183K2G5TA7200 C430C183K2G5TA7200
C430C183K2G5TA7200
Part Number
C430C183K2G5TA7200
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.018UF 200V C0G AXIAL
Data sheet
C430C183K2G5TA7200.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
AxiMax 400 Comm C0G
    Specifications
    SeriesAxiMax 400 Comm C0G
    Part StatusActive
    Capacitance0.018µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated200V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing-
    Lead StyleStraight
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C430C183K2G5TA7200
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C430C183K2G5TA7200 C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C430C183K2G5TA7200 C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C430C183K2G5TA7200 C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C430C183K2G5TA7200 C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C430C183K2G5TA7200 C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C430C183K2G5TA7200 C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C430C183K2G5TA7200 C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C430C183K2G5TA7200 C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C430C183K2G5TA7200 C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C430C183K2G5TA7200 C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry