C440C684M5U5TA7200 C440C684M5U5TA7200
C440C684M5U5TA7200
Part Number
C440C684M5U5TA7200
Manufacturer
KEMET
Description
CER CAP 0.68UF 50V
Data sheet
C440C684M5U5TA7200.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
AxiMax 400 Comm Z5U
    Specifications
    SeriesAxiMax 400 Comm Z5U
    Part StatusActive
    Capacitance0.68µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientZ5U
    Operating Temperature10°C ~ 85°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing-
    Lead StyleStraight
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C440C684M5U5TA7200
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C440C684M5U5TA7200 C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C440C684M5U5TA7200 C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C440C684M5U5TA7200 C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C440C684M5U5TA7200 C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C440C684M5U5TA7200 C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C440C684M5U5TA7200 C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C440C684M5U5TA7200 C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C440C684M5U5TA7200 C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C440C684M5U5TA7200 C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C440C684M5U5TA7200 C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry