C905U200JYSDAA7317 C905U200JYSDAA7317
C905U200JYSDAA7317
Part Number
C905U200JYSDAA7317
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 20PF 400VAC SL RAD
Data sheet
C905U200JYSDAA7317.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
    Specifications
    SeriesC900AC SFTY X1-400 Y2-250
    Part StatusActive
    Capacitance20pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated400VAC
    Temperature CoefficientSL
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsX1, Y2
    ApplicationsSafety
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Disc
    Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Lead StyleStraight
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C905U200JYSDAA7317
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C905U200JYSDAA7317 C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C905U200JYSDAA7317 C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C905U200JYSDAA7317 C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C905U200JYSDAA7317 C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C905U200JYSDAA7317 C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C905U200JYSDAA7317 C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C905U200JYSDAA7317 C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C905U200JYSDAA7317 C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C905U200JYSDAA7317 C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C905U200JYSDAA7317 C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry