C911U471KVYDCAWL35 C911U471KVYDCAWL35
C911U471KVYDCAWL35
Part Number
C911U471KVYDCAWL35
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 470PF 400VAC Y5P RADIAL
Data sheet
Category
Ceramic Capacitors
Family
Ceramic Capacitors
Series
C900
    Part Status Active
    Capacitance 470pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 400VAC
    Temperature Coefficient Y5P (B)
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings X1, Y1
    Applications Safety
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial, Disc
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Lead Style Formed Leads - Kinked
    Shipment UPS/EMS/DHL/FedEx Express.
    Condtion New original factory.
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for C911U471KVYDCAWL35
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA C911U471KVYDCAWL35 C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA C911U471KVYDCAWL35 C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA C911U471KVYDCAWL35 C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA C911U471KVYDCAWL35 C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA C911U471KVYDCAWL35 C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA C911U471KVYDCAWL35 C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA C911U471KVYDCAWL35 C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA C911U471KVYDCAWL35 C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA C911U471KVYDCAWL35 C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA C911U471KVYDCAWL35 C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry