CAS26C560MAGFC CAS26C560MAGFC
CAS26C560MAGFC
Part Number
CAS26C560MAGFC
Manufacturer
KEMET
Description
SFTY 2211 56PF X1 250 / Y2 250 C
Data sheet
CAS26C560MAGFC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
CAS SMD SFTY 250
    Specifications
    SeriesCAS SMD SFTY 250
    Part StatusActive
    Capacitance56pF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated250VAC
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsX1, Y2
    ApplicationsSafety
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2211 (5728 Metric)
    Size / Dimension0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
    Lead Spacing-
    Lead Style-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for CAS26C560MAGFC
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA CAS26C560MAGFC C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA CAS26C560MAGFC C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA CAS26C560MAGFC C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA CAS26C560MAGFC C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA CAS26C560MAGFC C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA CAS26C560MAGFC C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA CAS26C560MAGFC C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA CAS26C560MAGFC C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA CAS26C560MAGFC C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA CAS26C560MAGFC C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry