CBR08C110G5GAC CBR08C110G5GAC
CBR08C110G5GAC
Part Number
CBR08C110G5GAC
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 11PF 50V NP0 0805
Data sheet
CBR08C110G5GAC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
CBR-SMD RF C0G
    Specifications
    SeriesCBR-SMD RF C0G
    Part StatusActive
    Capacitance11pF
    Tolerance±2%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    Ratings-
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
    Lead Spacing-
    Lead Style-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for CBR08C110G5GAC
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA CBR08C110G5GAC C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA CBR08C110G5GAC C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA CBR08C110G5GAC C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA CBR08C110G5GAC C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA CBR08C110G5GAC C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA CBR08C110G5GAC C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA CBR08C110G5GAC C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA CBR08C110G5GAC C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA CBR08C110G5GAC C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA CBR08C110G5GAC C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry