GRM022D80E474ME05L GRM022D80E474ME05L
GRM022D80E474ME05L
Part Number
GRM022D80E474ME05L
Manufacturer
Description
01005 (0402M)/X6T/0.47F /20%/2.5
Data sheet
GRM022D80E474ME05L.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
GRM
    Specifications
    SeriesGRM
    Part StatusActive
    Capacitance0.47µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated2.5V
    Temperature CoefficientX6T
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case01005 (0402 Metric)
    Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
    Lead Spacing-
    Lead Style-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for GRM022D80E474ME05L
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA GRM022D80E474ME05L C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA GRM022D80E474ME05L C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA GRM022D80E474ME05L C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA GRM022D80E474ME05L C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA GRM022D80E474ME05L C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA GRM022D80E474ME05L C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA GRM022D80E474ME05L C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA GRM022D80E474ME05L C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA GRM022D80E474ME05L C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA GRM022D80E474ME05L C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry