GRM219C81C475MA73J GRM219C81C475MA73J
GRM219C81C475MA73J
Part Number
GRM219C81C475MA73J
Manufacturer
Description
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0805
Data sheet
GRM219C81C475MA73J.pdf
    SeriesGRM
    Part StatusActive
    Capacitance4.7µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated16V
    Temperature CoefficientX6S
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
    Related parts for GRM219C81C475MA73J
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA GRM219C81C475MA73J C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA GRM219C81C475MA73J C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA GRM219C81C475MA73J C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA GRM219C81C475MA73J C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA GRM219C81C475MA73J C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA GRM219C81C475MA73J C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA GRM219C81C475MA73J C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA GRM219C81C475MA73J C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA GRM219C81C475MA73J C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA GRM219C81C475MA73J C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry