HVCC103Y6P102MEAX HVCC103Y6P102MEAX
HVCC103Y6P102MEAX
Part Number
HVCC103Y6P102MEAX
Manufacturer
Description
HVCC 10KVDC 1000PF 20% Y6P BULK
Data sheet
HVCC103Y6P102MEAX.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
HVCC
    Specifications
    SeriesHVCC
    Part StatusActive
    Capacitance1000pF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated10000V (10kV)
    Temperature CoefficientY6P
    Operating Temperature-30°C ~ 105°C
    FeaturesHigh Voltage
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Disc
    Size / Dimension0.591" Dia (15.00mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.492" (12.50mm)
    Lead StyleStraight
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for HVCC103Y6P102MEAX
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA HVCC103Y6P102MEAX C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA HVCC103Y6P102MEAX C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA HVCC103Y6P102MEAX C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA HVCC103Y6P102MEAX C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA HVCC103Y6P102MEAX C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA HVCC103Y6P102MEAX C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA HVCC103Y6P102MEAX C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA HVCC103Y6P102MEAX C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA HVCC103Y6P102MEAX C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA HVCC103Y6P102MEAX C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry