L1GN40D274KA05 L1GN40D274KA05
L1GN40D274KA05
Part Number
L1GN40D274KA05
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.27UF 1KV C0G/NP0 8LEAD
Data sheet
L1GN40D274KA05.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
KPS-MCC Indust C0G HT200C
    Specifications
    SeriesKPS-MCC Indust C0G HT200C
    Part StatusActive
    Capacitance0.27µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C
    FeaturesLow ESL (Stacked), High Temperature
    Ratings-
    ApplicationsSMPS Filtering
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseStacked DIP, 8 Lead
    Size / Dimension0.400" L x 0.440" W (10.16mm x 11.18mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.400" (10.16mm)
    Lead StyleStraight
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for L1GN40D274KA05
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA L1GN40D274KA05 C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA L1GN40D274KA05 C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA L1GN40D274KA05 C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA L1GN40D274KA05 C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA L1GN40D274KA05 C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA L1GN40D274KA05 C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA L1GN40D274KA05 C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA L1GN40D274KA05 C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA L1GN40D274KA05 C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA L1GN40D274KA05 C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry