RHS7G2A272J1M2H01A RHS7G2A272J1M2H01A
RHS7G2A272J1M2H01A
Part Number
RHS7G2A272J1M2H01A
Manufacturer
Description
CAP CER 2700PF 100V CCG RADIAL
Data sheet
RHS7G2A272J1M2H01A.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Family
Series
RHS
    Specifications
    SeriesRHS
    Part StatusActive
    Capacitance2700pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientCCG
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C
    Features-
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Lead StyleFormed Leads - Kinked
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for RHS7G2A272J1M2H01A
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    C324C432J2G5TA RHS7G2A272J1M2H01A C324C432J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.3NF 200V C0G 5% C324C432J2G5TA   Inquiry
    C324C512J2G5TA RHS7G2A272J1M2H01A C324C512J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.1NF 200V C0G 5% C324C512J2G5TA   Inquiry
    C324C472J2G5TA RHS7G2A272J1M2H01A C324C472J2G5TA KEMET CAP CER RAD 4.7NF 200V C0G 5% C324C472J2G5TA   Inquiry
    C324C562J2G5TA RHS7G2A272J1M2H01A C324C562J2G5TA KEMET CAP CER RAD 5.6NF 200V C0G 5% C324C562J2G5TA   Inquiry
    C324C622J2G5TA RHS7G2A272J1M2H01A C324C622J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.2NF 200V C0G 5% C324C622J2G5TA   Inquiry
    C324C682J2G5TA RHS7G2A272J1M2H01A C324C682J2G5TA KEMET CAP CER RAD 6.8NF 200V C0G 5% C324C682J2G5TA   Inquiry
    C324C752J2G5TA RHS7G2A272J1M2H01A C324C752J2G5TA KEMET CAP CER RAD 7.5NF 200V C0G 5% C324C752J2G5TA   Inquiry
    C324C112JAG5TA RHS7G2A272J1M2H01A C324C112JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.1NF 250V C0G 5% C324C112JAG5TA   Inquiry
    C324C122JAG5TA RHS7G2A272J1M2H01A C324C122JAG5TA KEMET CAP CER RAD 1.2NF 250V C0G 5% C324C122JAG5TA   Inquiry
    C324C822J2G5TA RHS7G2A272J1M2H01A C324C822J2G5TA KEMET CAP CER RAD 8.2NF 200V C0G 5% C324C822J2G5TA   Inquiry