RBHJR0100DL
RBHJR0100DL
Part Number
RBHJR0100DL
Manufacturer
Description
RES 0.01 OHM 0.5% 1.5W NONSTAND
Data sheet
RBHJR0100DL.pdf
Category
Chip Resistor
Family
Series
RBH
    Specifications
    SeriesRBH
    Part StatusActive
    Resistance10 mOhms
    Tolerance±0.5%
    Power (Watts)1.5W
    CompositionMetal Foil
    FeaturesCurrent Sense
    Temperature Coefficient±25ppm/°C
    Operating Temperature-65°C ~ 155°C
    Package / CaseNonstandard
    Ratings-
    Supplier Device Package
    Size / Dimension0.295" L x 0.236" W (7.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
    Number of Terminations4
    Failure Rate-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for RBHJR0100DL
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    RN73R1JTTD4071D10 RBHJR0100DL RN73R1JTTD4071D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 4.07K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD4071D10   Inquiry
    RN73R1JTTD4871D10 RBHJR0100DL RN73R1JTTD4871D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 4.87K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD4871D10   Inquiry
    RN73R1JTTD1652D10 RBHJR0100DL RN73R1JTTD1652D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 16.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD1652D10   Inquiry
    RN73R1JTTD1820D10 RBHJR0100DL RN73R1JTTD1820D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 182 OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD1820D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5830D10 RBHJR0100DL RN73R1JTTD5830D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 583 OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5830D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5301D10 RBHJR0100DL RN73R1JTTD5301D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 5.3K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5301D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5102D10 RBHJR0100DL RN73R1JTTD5102D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 51K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5102D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5101D10 RBHJR0100DL RN73R1JTTD5101D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 5.1K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5101D10   Inquiry
    RN73R1JTTD1931D10 RBHJR0100DL RN73R1JTTD1931D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 1.93K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD1931D10   Inquiry
    RN73R1JTTD3830D10 RBHJR0100DL RN73R1JTTD3830D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 383 OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD3830D10   Inquiry