RK73B1FRTTBL1R6J RK73B1FRTTBL1R6J
RK73B1FRTTBL1R6J
Part Number
RK73B1FRTTBL1R6J
Description
RES 1.6 OHM 5% 1/32W 1005
Data sheet
RK73B1FRTTBL1R6J.pdf
    Part StatusActive
    Resistance1.6 Ohms
    Tolerance±5%
    Power (Watts)0.03W, 1/32W
    CompositionThick Film
    FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient0/ +300ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package1005
    Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max)0.006" (0.15mm)
    Related parts for RK73B1FRTTBL1R6J
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    RN73R1JTTD4071D10 RK73B1FRTTBL1R6J RN73R1JTTD4071D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 4.07K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD4071D10   Inquiry
    RN73R1JTTD4871D10 RK73B1FRTTBL1R6J RN73R1JTTD4871D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 4.87K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD4871D10   Inquiry
    RN73R1JTTD1652D10 RK73B1FRTTBL1R6J RN73R1JTTD1652D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 16.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD1652D10   Inquiry
    RN73R1JTTD1820D10 RK73B1FRTTBL1R6J RN73R1JTTD1820D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 182 OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD1820D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5830D10 RK73B1FRTTBL1R6J RN73R1JTTD5830D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 583 OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5830D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5301D10 RK73B1FRTTBL1R6J RN73R1JTTD5301D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 5.3K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5301D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5102D10 RK73B1FRTTBL1R6J RN73R1JTTD5102D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 51K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5102D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5101D10 RK73B1FRTTBL1R6J RN73R1JTTD5101D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 5.1K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5101D10   Inquiry
    RN73R1JTTD1931D10 RK73B1FRTTBL1R6J RN73R1JTTD1931D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 1.93K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD1931D10   Inquiry
    RN73R1JTTD3830D10 RK73B1FRTTBL1R6J RN73R1JTTD3830D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 383 OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD3830D10   Inquiry