Y08560R01000F9W Y08560R01000F9W
Y08560R01000F9W
Part Number
Y08560R01000F9W
Manufacturer
Description
RES 0.01 OHM 1W 2516 WIDE
Data sheet
Y08560R01000F9W.pdf
Category
Chip Resistor
Family
Series
VCS1625P
    Specifications
    SeriesVCS1625P
    Part StatusActive
    Resistance10 mOhms
    Tolerance±1%
    Power (Watts)1W
    CompositionMetal Foil
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±2ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
    Ratings-
    Supplier Device Package
    Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
    Number of Terminations4
    Failure Rate-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for Y08560R01000F9W
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    RN73R1JTTD4071D10 Y08560R01000F9W RN73R1JTTD4071D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 4.07K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD4071D10   Inquiry
    RN73R1JTTD4871D10 Y08560R01000F9W RN73R1JTTD4871D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 4.87K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD4871D10   Inquiry
    RN73R1JTTD1652D10 Y08560R01000F9W RN73R1JTTD1652D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 16.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD1652D10   Inquiry
    RN73R1JTTD1820D10 Y08560R01000F9W RN73R1JTTD1820D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 182 OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD1820D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5830D10 Y08560R01000F9W RN73R1JTTD5830D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 583 OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5830D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5301D10 Y08560R01000F9W RN73R1JTTD5301D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 5.3K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5301D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5102D10 Y08560R01000F9W RN73R1JTTD5102D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 51K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5102D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5101D10 Y08560R01000F9W RN73R1JTTD5101D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 5.1K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5101D10   Inquiry
    RN73R1JTTD1931D10 Y08560R01000F9W RN73R1JTTD1931D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 1.93K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD1931D10   Inquiry
    RN73R1JTTD3830D10 Y08560R01000F9W RN73R1JTTD3830D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 383 OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD3830D10   Inquiry