Y162747K5000T0W Y162747K5000T0W
Y162747K5000T0W
Part Number
Y162747K5000T0W
Manufacturer
Description
RES SMD 47.5KOHM 0.01% 1/2W 2010
Data sheet
Y162747K5000T0W.pdf
Category
Chip Resistor
Family
Series
VSMP
    Specifications
    SeriesVSMP
    Part StatusActive
    Resistance47.5 kOhms
    Tolerance±0.01%
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    CompositionMetal Foil
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package2010
    Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
    Height - Seated (Max)0.025" (0.64mm)
    Number of Terminations2
    Failure Rate-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for Y162747K5000T0W
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    RN73R1JTTD4071D10 Y162747K5000T0W RN73R1JTTD4071D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 4.07K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD4071D10   Inquiry
    RN73R1JTTD4871D10 Y162747K5000T0W RN73R1JTTD4871D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 4.87K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD4871D10   Inquiry
    RN73R1JTTD1652D10 Y162747K5000T0W RN73R1JTTD1652D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 16.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD1652D10   Inquiry
    RN73R1JTTD1820D10 Y162747K5000T0W RN73R1JTTD1820D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 182 OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD1820D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5830D10 Y162747K5000T0W RN73R1JTTD5830D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 583 OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5830D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5301D10 Y162747K5000T0W RN73R1JTTD5301D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 5.3K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5301D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5102D10 Y162747K5000T0W RN73R1JTTD5102D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 51K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5102D10   Inquiry
    RN73R1JTTD5101D10 Y162747K5000T0W RN73R1JTTD5101D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 5.1K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD5101D10   Inquiry
    RN73R1JTTD1931D10 Y162747K5000T0W RN73R1JTTD1931D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 1.93K OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD1931D10   Inquiry
    RN73R1JTTD3830D10 Y162747K5000T0W RN73R1JTTD3830D10 KOA Speer Electronics, Inc. RES 383 OHM 0.5% 1/10W 0603 RN73R1JTTD3830D10   Inquiry