DW-08-07-T-D-210
DW-08-07-T-D-210
Part Number
DW-08-07-T-D-210
Description
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN
Data sheet
DW-08-07-T-D-210.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.430" (10.922mm)
    Length - Stack Height0.210" (5.334mm)
    Length - Post (Mating)0.110" (2.794mm)
    Contact Finish - Post (Mating)Tin
    Contact Finish Thickness - Post (Mating)-
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for DW-08-07-T-D-210
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    FW-05-03-L-D-320-065 DW-08-07-T-D-210 FW-05-03-L-D-320-065 Samtec Inc. CONN HDR 10POS 0.05 STACK SMD FW-05-03-L-D-320-065   Inquiry
    FW-04-03-G-D-250-120 DW-08-07-T-D-210 FW-04-03-G-D-250-120 Samtec Inc. CONN HDR 8POS 0.05 STACK SMD FW-04-03-G-D-250-120   Inquiry
    FW-50-01-L-D-425-075 DW-08-07-T-D-210 FW-50-01-L-D-425-075 Samtec Inc. CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H FW-50-01-L-D-425-075   Inquiry
    FW-50-05-G-D-530-100 DW-08-07-T-D-210 FW-50-05-G-D-530-100 Samtec Inc. CONN HDR 100POS 0.05 STACK SMD FW-50-05-G-D-530-100   Inquiry
    FW-48-01-F-D-250-100 DW-08-07-T-D-210 FW-48-01-F-D-250-100 Samtec Inc. CONN HDR 96POS 0.05 STACK T/H FW-48-01-F-D-250-100   Inquiry
    FW-46-02-F-D-200-100 DW-08-07-T-D-210 FW-46-02-F-D-200-100 Samtec Inc. CONN HDR 92POS 0.05 STACK T/H FW-46-02-F-D-200-100   Inquiry
    FW-50-01-F-D-200-170 DW-08-07-T-D-210 FW-50-01-F-D-200-170 Samtec Inc. CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H FW-50-01-F-D-200-170   Inquiry
    FW-05-03-L-D-320-080 DW-08-07-T-D-210 FW-05-03-L-D-320-080 Samtec Inc. CONN HDR 10POS 0.05 STACK SMD FW-05-03-L-D-320-080   Inquiry
    FW-45-04-F-D-200-065 DW-08-07-T-D-210 FW-45-04-F-D-200-065 Samtec Inc. CONN HDR 90POS 0.05 STACK T/H FW-45-04-F-D-200-065   Inquiry
    FW-04-03-G-D-265-120-A DW-08-07-T-D-210 FW-04-03-G-D-265-120-A Samtec Inc. CONN HDR 8POS 0.05 STACK SMD FW-04-03-G-D-265-120-A   Inquiry