HW-36-15-F-S-405-SM
HW-36-15-F-S-405-SM
Part Number
HW-36-15-F-S-405-SM
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-36-15-F-S-405-SM.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, HW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows1
    Number of Positions36
    Length - Overall Pin0.565" (14.351mm)
    Length - Stack Height0.405" (10.287mm)
    Length - Post (Mating)0.160" (4.064mm)
    Contact Finish - Post (Mating)Gold
    Contact Finish Thickness - Post (Mating)3.00µin (0.076µm)
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for HW-36-15-F-S-405-SM
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    FW-05-03-L-D-320-065 HW-36-15-F-S-405-SM FW-05-03-L-D-320-065 Samtec Inc. CONN HDR 10POS 0.05 STACK SMD FW-05-03-L-D-320-065   Inquiry
    FW-04-03-G-D-250-120 HW-36-15-F-S-405-SM FW-04-03-G-D-250-120 Samtec Inc. CONN HDR 8POS 0.05 STACK SMD FW-04-03-G-D-250-120   Inquiry
    FW-50-01-L-D-425-075 HW-36-15-F-S-405-SM FW-50-01-L-D-425-075 Samtec Inc. CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H FW-50-01-L-D-425-075   Inquiry
    FW-50-05-G-D-530-100 HW-36-15-F-S-405-SM FW-50-05-G-D-530-100 Samtec Inc. CONN HDR 100POS 0.05 STACK SMD FW-50-05-G-D-530-100   Inquiry
    FW-48-01-F-D-250-100 HW-36-15-F-S-405-SM FW-48-01-F-D-250-100 Samtec Inc. CONN HDR 96POS 0.05 STACK T/H FW-48-01-F-D-250-100   Inquiry
    FW-46-02-F-D-200-100 HW-36-15-F-S-405-SM FW-46-02-F-D-200-100 Samtec Inc. CONN HDR 92POS 0.05 STACK T/H FW-46-02-F-D-200-100   Inquiry
    FW-50-01-F-D-200-170 HW-36-15-F-S-405-SM FW-50-01-F-D-200-170 Samtec Inc. CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H FW-50-01-F-D-200-170   Inquiry
    FW-05-03-L-D-320-080 HW-36-15-F-S-405-SM FW-05-03-L-D-320-080 Samtec Inc. CONN HDR 10POS 0.05 STACK SMD FW-05-03-L-D-320-080   Inquiry
    FW-45-04-F-D-200-065 HW-36-15-F-S-405-SM FW-45-04-F-D-200-065 Samtec Inc. CONN HDR 90POS 0.05 STACK T/H FW-45-04-F-D-200-065   Inquiry
    FW-04-03-G-D-265-120-A HW-36-15-F-S-405-SM FW-04-03-G-D-265-120-A Samtec Inc. CONN HDR 8POS 0.05 STACK SMD FW-04-03-G-D-265-120-A   Inquiry