ESQ-128-24-S-S-LL
ESQ-128-24-S-S-LL
Part Number
ESQ-128-24-S-S-LL
Description
CONN SOCKET 28POS 0.1 GOLD PCB
Data sheet
ESQ-128-24-S-S-LL.pdf
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin, Solder
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating550VAC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.535" (13.60mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions28
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.380" (9.65mm)
    Current Rating (Amps)5.7A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Mated Stacking Heights-
    Contact Finish - MatingGold
    Number of Positions LoadedAll
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    Contact Finish Thickness - Mating30.0µin (0.76µm)
    RFQ Email
    sundy@chip-max.com or Inquires online
    Related parts for ESQ-128-24-S-S-LL
    Image Part Number Manufacturers Description Datasheet View
    20021323-00012T8LF ESQ-128-24-S-S-LL 20021323-00012T8LF Amphenol ICC (FCI) CONN RCPT 12POS 0.05 GOLD SMD 20021323-00012T8LF   Inquiry
    20021321-00054T1LF ESQ-128-24-S-S-LL 20021321-00054T1LF Amphenol ICC (FCI) CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD 20021321-00054T1LF   Inquiry
    89891-812HLF ESQ-128-24-S-S-LL 89891-812HLF Amphenol ICC (FCI) CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB 89891-812HLF   Inquiry
    20021321-00074T4LF ESQ-128-24-S-S-LL 20021321-00074T4LF Amphenol ICC (FCI) CONN RCPT 74POS 0.05 GOLD SMD 20021321-00074T4LF   Inquiry
    66527-047LF ESQ-128-24-S-S-LL 66527-047LF Amphenol ICC (FCI) CONN RCPT 94POS 0.1 GOLD PCB R/A 66527-047LF   Inquiry
    20021321-00018T8LF ESQ-128-24-S-S-LL 20021321-00018T8LF Amphenol ICC (FCI) CONN RCPT 18POS 0.05 GOLD SMD 20021321-00018T8LF   Inquiry
    66925-036LF ESQ-128-24-S-S-LL 66925-036LF Amphenol ICC (FCI) CONN RCPT 72POS 0.1 GOLD PCB R/A 66925-036LF   Inquiry
    M80-4212001 ESQ-128-24-S-S-LL M80-4212001 Harwin Inc. CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB M80-4212001   Inquiry
    20021323-00014D1LF ESQ-128-24-S-S-LL 20021323-00014D1LF Amphenol ICC (FCI) CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD 20021323-00014D1LF   Inquiry
    20021321-00054T4LF ESQ-128-24-S-S-LL 20021321-00054T4LF Amphenol ICC (FCI) CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD 20021321-00054T4LF   Inquiry